PL | ENG | DE
Zygmunt Duczyński
galeria zdjęć
10. Międzynarodowe Spotkania Młodego Teatru - OKNO 2006
Polsko-Niemiecki Uniwersytet Tradycji Teatralnej
"Aktor niekonwencjonalny - rzemiosło, bunt, utopia"

15. - 19. Listopada 2006

10. Międzynarodowe Spotkania Młodego Teatru OKNO to jubileuszowa edycja festiwalu, który jest jednym z najważniejszych projektów Ośrodka Teatralnego Kana. Edycja wymyślona i przygotowywana wspólnie z Zygmuntem Duczyńskim, twórcą naszego teatru.
Nikt się nie spodziewał, że Zygmunta nie będzie już z nami. Wszyscy mamy nadzieję, że to spotkanie będzie także spotkaniem z Nim. Z jego sposobem myślenia, z jego otwartością i ciekawością, z jego energią. W jego miejscu...

Do wspólnego tworzenia tegorocznego OKNA zaprosiliśmy artystów, którzy posługują się różnymi językami, ale których łączy z jednej strony praca nad perfekcją warsztatu i odnalezieniem własnej metody twórczej, z drugiej zaś specyfika rozumienia teatru jako drogi poszukiwań. Wszyscy oni wyruszyli kiedyś w podróż - zarówno w sensie "źródłowych wypraw" do innych obszarów kulturowych oraz wędrówek pozwalających poznać i zrozumieć własną tradycję, jak również w sensie osobistych decyzji o sposobie na życie, którego integralną część stanowi sztuka. Wszyscy oni nieustannie i wciąż na nowo podejmują pracę badawczą, której materiałem jest przede wszystkim aktor. Pracę na sobie.

Program festiwalu oparty jest na obecności następujących zespołów, twórców i ośrodków: Teatr ZAR (Wrocław), Studium Teatralne (Warszawa), Schola Teatru Węgajty (Węgajty), Trubadurzy Chrystusa Pana (Węgajty/ Poznań), Jacek Hałas (Poznań), Teatr Farma v Jeskyni (Czechy), Theaterlabor im Tor 6 (Niemcy), Imre Thormann (Szwajcaria), Atsushi Takenouchi (Japonia) oraz Ośrodek Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych we Wrocławiu. Oprócz prezentacji spektakli przewidziane są także otwarte demonstracje metod pracy, projekcje filmów, spotkania oraz warsztaty. Integralną częścią OKNA jest również Polsko-Niemiecki Uniwersytet Tradycji Teatralnej - projekt, którego celem jest stworzenie możliwości spotkania się z teatrem w trochę inny sposób. Młodzi ludzie z obu krajów będą mieli okazję do poznawania, odkrywania, zadawania pytań, do bezpośredniej rozmowy z artystami. Zakładamy, że dzięki tej "nieformalnej edukacji" będą mogli spojrzeć na sztukę w szerszej niż dotychczas perspektywie.

OKNO dojrzewa razem z nami. Zmienia się, przekracza, mierzy się z różnymi obszarami, tematami, nurtami. Próbuje na nowo definiować problemy, które wydają się już rozpoznane. Zadaje pytania bardziej, niż daje gotowe odpowiedzi.

Biuletyn Informacji Publicznej BIP | Mapa strony | Redakcja | ©2008 Ośrodek Teatralny Kana
OŚRODEK TEATRALNY KANA - pl. św. św. Piotra i Pawła 4/5, 70-521 Szczecin | Telefon: +48 91 433 03 88 | Telefon/Fax: +48 91 434 15 61 | E-mail: info@kana.art.pl