PL | ENG | DE
Zygmunt Duczyński

Projekt Teatru Kana

CZY JAPONIA TO LAILONIA?

"CZY JAPONIA TO LAILONIA?
UNIWERSALNE ŚWIATY LESZKA KOŁAKOWSKIEGO.
PRÓBA DIALOGU"

Z radością informujemy, że:

Projekt OT Kana pt. "Czy Japonia to Lailonia? Uniwersalne światy Leszka Kołakowskiego. Próba dialogu" będzie reprezentował Szczecin i Polskę w ramach programu Polska Prezydencja 2011 Promesa.

Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Teatr Kana wystąpi w Tokio. W ramach projektu przedstawiony zostanie program artystyczny, oparty na myśli wybitnego polskiego filozofa Leszka Kołakowskiego.
W dwóch prestiżowych ośrodkach kulturalnych w Tokio, Teatrze X-Kei oraz Teatrze OM -2, trzykrotnie zaprezentowany zostanie spektakl "Lailonia", będą mu towarzyszyć projekcje krótkometrażowych filmów animowanych z cyklu "14 Bajek z Królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego", wyreżyserowanych przez czołowych twórców polskiej animacji. Odbędzie się także spotkanie z pomysłodawcą adaptacji i autorem scenariuszy filmowej serii, Janem Zamojskim.

PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO.

Poniżej zamieszczone zostaną informacje o najważniejszych założeniach projektu i o jego realizacji.

Październik 2011
INFORMACJA PRASOWA TEATRU KANA

W dniach 25 - 30. listopada w ramach Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej prezentowany będzie w Tokio projekt "Czy Japonia to Lailonia?". Uniwersalne światy Leszka Kołakowskiego - próba dialogu.

Również w Pekinie w dniach 9 - 11. grudnia Teatr Kana zaprezentuje spektakl Lailonia.

Spektakl Lailonia grany będzie w języku polskim, z napisami w języku japońskim i chińskim.

Filmy O Wielkim Wstydzie i O Największej Kłótni prezentowany będzie z napisami w języku japońskim.
Pozostałe filmy będą prezentowane z napisami angielskimi.

Wykłady Jana Zamojskiego będą tłumaczone na język japoński.

Dofinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Szczecin i Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego.

Partnerzy: Teatr X Tokio, Teatr OM2 die pratze Tokio, TV Studio Filmów Animowanych Poznań, Lin Zhaohua Theatre Art Studio w Pekinie.

Tłumaczenia na język japoński: Pani Ayano Shibata.

Teatr Kana serdecznie dziękuje za pomoc Pani Grażynie Ishikawa, Miho Iwata i Yui Hisabori.

Kluczowe informacje o zagranicznych partnerach projektu

Teatr X [Kei] - został założony w 1992r. w starej części Tokio (Ryogoku) nad rzeka Sumidagawa. Jest to scena, na której prezentowane są unikalne, awangardowe działania artystyczne. Ośrodek ma bogate tradycje jeśli chodzi o kontakty z Polską. Od wielu lat prezentuje i promuje polską kulturę, realizując specjalne projekty poświęcone takim tworcóm jak m.in. Witkacy, Bruno Schulz, Witold Gombrowicz, Jerzy Grotowski, a także goszcząc polskich artystów. Wielokrotnie występował tu Jan Peszek (prezentując własne spektakle, ale również prowadząc warsztaty i realizując przedstawienia z japońskimi aktorami), a także m.in. Teatr Provisorium i Włodzimierz Staniewski.

Teatr OM-2 - został założony w 1987 roku przez Shigeo Makabe - aktora, performera, reżysera i dramaturga, autora kilkunastu radykalnych eksperymentalnych przedstawień, organizatora wielu festiwali, m.in. "Die Pratze M.S.A. Collection", " Shitamachi Theater Festival", " North Tokyo Avantgarde Theater Festival", dyrektora festiwali: "Want to see Dance!" i "Want to see Performance!", a także pomysłodawcę i koordynatora festiwalu "Japan Now", mającego za zadanie przybliżenie Europie poszukiwań i osiągnięć współczesnego, eksperymentalnego teatru japońskiego. Swoje przedstawienia prezentował na wielu prestiżowych festiwlach w USA, Europie, Azji i Afryce, jest m.in. laureatem nagro

2011 Lin Zhaohua Theatre Art Festival" w Beijing Chiny - Festiwal teatralny pod dyrekcją znanego reżysera, Pana Lin Zhaohua został zorganizowany po raz pierwszy w roku 2010. W bieżącym roku na przełomie listopada i grudnia (28.11 - 18.12) odbędzie się jego druga edycja. Jest to festiwal międzynarodowy, na który zapraszane są zagraniczne grupy teatralne.  W bieżącym roku festiwal odbędzie się w dwóch miejscach w Pekinie, Beijing People's Art Theatre oraz National Museum Theatre of China (monumentalne muzeum usytuowane przy pl. Tiananmen). Partner: Lin Zhaohua Theatre Art Studio.

Pozostałe informacje

Dokładne informacje na temat programu i poszczególnych wydarzeń projektu znajdują się w następujących działach:

PROGRAM - szczegółowy program artystyczny projektu.

SPONSORZY I PARTNERZY - informacje dotyczące instytucji wspierających projekt oraz wspołpracujących w ramach projektu.

SPEKTAKL - informacje dotyczące spektaklu LAILONIA.

FILMY - informacje dotyczące filmów prezentowanych podczas projektu.

AUTORZY - podstawowe informacje o: Janie Zamojskim, Leszku Kołakowskim i Teatrze Kana.

VIDEO - krótkie materiały filmowe dotyczące projektu.

Biuletyn Informacji Publicznej BIP | Mapa strony | Redakcja | ©2008 Ośrodek Teatralny Kana
OŚRODEK TEATRALNY KANA - pl. św. św. Piotra i Pawła 4/5, 70-521 Szczecin | Telefon: +48 91 433 03 88 | Telefon/Fax: +48 91 434 15 61 | E-mail: info@kana.art.pl