PL | ENG | DE
Zygmunt Duczyński

WOKÓŁ TRADYCJI - 2012

Listopad 2012

SPOTKANIE Z PIEŚNIAMI O RZECZACH OSTATECZNYCH

GALERIA ZDJĘĆ >>>

powrót do MENU >>>

SPOTKANIE Z PIEŚNIAMI O RZECZACH OSTATECZNYCH
2-3. listopada 2012

Teatr Kana/Mosty k. Goleniowa

W czasie zadusznym, w dniach 02-03.11.2012 w ramach projektu Wokół Tradycji 2012" zorganizowano dwa spotkania z tradycją pieśni związanych ściśle z tym okresem. Zespół Monodia Polska złozony z czterech śpiewaków zaprezentował na nich XVIII-wieczne pieśni pokutne i pogrzebowe. Teksty skodyfikował w połowie wieku dziewiętnastego kapłan diecezji pelplińskiej ks. Michał Keller, którego dzieło służyć miało zachowaniu polskiej kultury i języka, rugowanych wówczas ze świątyń przez niemiecką hierarchię kościelną. Zgodnie z ówczesnym obyczajem zredagowany przezeń śpiewnik nie zawiera zapisu nutowego, gdyż melodie przekazywano od wieków wyłącznie w tradycji ustnej. Polska muzykalność wyrażała się bowiem w wariantowości. W praktyce do każdego tekstu przyporządkowane były liczne warianty melodyczne. W ramach koncertów/spotkań wykonano wersje pochodzące z północno-wschodniego Mazowsza, gdzie po dziś dzień są przez starszyznę praktykowane. Spotkanie prowadził Adam Strug - śpiewak, muzyk , który zebrał prezentowane warianty pieśni, parający się od dwudziestu lat etnomuzykologią sakralną, jako badacz, praktyk i scenarzysta dokumentalnych filmów o tej muzyce.  Każda z prezentowanych pieśni była poprzedzona wprowadzającym komentarzem Adama Struga. Zgodnie z ideą projektukoncert/spotkanie zostało zaprezentowane dwukrotnie: w Kościele św. Trójcy w Szczecinie oraz w kościele pw. Matki Bożej Gromnicznej we wsi Mosty k. Goleniowa.

Wykonanie: Monodia Polska: Adam Strug, Wawrzyniec Dąbrowski,Grzegorz Pawłowski,Piotr Piszczatowski

monodia polska to zespół śpiewaczy, praktykujący dawne polskie pieśni religijne i świeckie w wariantach melodycznych zebranych przez Adama Struga w Łomżyńskiem i na Kurpiach Zielonych. 

Zespół posługuje się skalami muzycznymi wcześniejszymi niż temperowana, zachowując dawny strój, emisję i maniery wykonawcze.

Ustna tradycja kontynuowana przez 'monodię' to: pieśni rycerstwa, barokowe piety, śpiewane moralitety XVIII wieku, romantyczne pieśni dewocyjne, oraz utwory nieskodyfikowane będące wyrazem pobożności ludowej.

Wiersze czerpiemy ze Śpiewnika Pelplinskiego (1871), liczącego 1102 pieśni na cały rok liturgiczny. Średniowieczne anonimy, sąsiadują tu z wierszami Kochanowskiego, Wujka, Bolesławiusza, Trembeckiego, Zabczyca, Naborowskiego, Krasickiego i Karpińskiego. 

http://monodia.pl

Projekt "Wokół Tradycji 2012" dofinansowano z programu MKiDN pn. "Dziedzictwo kulturowe".
Biuletyn Informacji Publicznej BIP | Mapa strony | Redakcja | ©2008 Ośrodek Teatralny Kana
OŚRODEK TEATRALNY KANA - pl. św. św. Piotra i Pawła 4/5, 70-521 Szczecin | Telefon: +48 91 433 03 88 | Telefon/Fax: +48 91 434 15 61 | E-mail: info@kana.art.pl