PL | ENG | DE
Zygmunt Duczyński
AUTSAJDERZY.
PRZYWOŁYWANIE OBECNOŚCI - ALTERNATYWNA LEKCJA TEATRU.

Projekt edukacyjny mający przybliżyć odbiorcom zjawisko kultury studenckiej i kultury opozycyjnej lat 70. i 80., a także rolę sztuki jako "odpowiedzi na rzeczywistość", również w kontekście współczesności.
W tym miesiącu zapraszamy na spotkanie z Akademią Ruchu.

<<< wstecz

TEATR AKADEMIA RUCHU

Teatr Akademia Ruchu powstał w Warszawie w 1973 r. Jego założycielem i kierownikiem artystycznym jest Wojciech Krukowski.

Akademia Ruchu jest grupą twórczą działającą na pograniczu różnych dyscyplin - teatru, sztuk wizualnych, sztuki performance i filmu. Od samego początku swojego istnienia jest znana jako "teatr zachowań" i narracji wizualnej. Cechy wspólne w procesie twórczym Akademii Ruchu to: ruch, przestrzeń i przesłanie społeczne oraz związane z tym przekonanie, że radykalizm artystyczny i przesłanie społeczne nie muszą się wykluczać.

Prace Akademii Ruchu w otwartej przestrzeni miasta, mające od 1974 roku charakter regularnej, ciągłej aktywności (ponad 600 spektakli, zdarzeń i akcji ulicznych) są pierwszym w kraju przykładem tak systematycznych działań grupy twórczej w przestrzeni "nieartystycznej"; na ulicach, w domach mieszkalnych i strefach przemysłowych. Jednocześnie artyści, w prowokacyjny często sposób, przenoszą elementy codzienności w "świętą" przestrzeń sztuki (na scenę, do galerii), wzbogacając jej wizję antropologiczną i estetyczną. Akademia Ruchu prezentowała swoje prace w prawie wszystkich krajach Europy, a także w obu Amerykach i Japonii, w ramach tournees i znaczących festiwali teatralnych. Obecnie działa przede wszystkim jako multidyscyplinarny ośrodek sztuki współczesnej, a jej członkowie organizują autorskie przedstawienia, czasem łącząc swoje siły i występując wspólnie z nowymi projektami.

<<< wstecz

CHIŃSKA LEKCJA

W realizacji tej Akademia Ruchu podjęła próbę uwolnienia się od zasady strukturalnego łączenia poszczególnych składników pokazu publicznego. Chińska lekcja to raczej szereg niepowiązanych intencjonalnie ze sobą w jedną całość grupowych performances. Kolejność ich przedstawiania może być zmienna i dowolna, podobnie jak rodzaj przestrzeni prezentacji i ilość przedstawionych w danym przypadku działań - a także "prywatny", uwolniony od scenicznej dyscypliny charakter zachowań wykonawców przygotowujących, po zakończeniu jednego, następne działania. Ich podstawową cechą wspólną jest jedność formalna, wywodząca się z rozwijanych od trzydziestu lat poszukiwań AR w obszarze języka wizualnego teatru.

Projekt "Autsajderzy. Przywoływanie obecności - alternatywna lekcja teatru" dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, program Edukacja kulturalna i diagnoza kultury.

<<< wstecz

5, 6, 7.05. >>> Teatr Kana

Warsztaty teatralne.

Prowadzenie: Teatr Akademia Ruchu.

5, 6.05. >>> godz. 20.00 - Teatr Kana

Spotkanie z aktorami oraz pokaz filmów z działalności Teatru Akademia Ruchu.

Wstęp wolny.

7.05. >>> godz. 20.00 - Teatr Kana

CHIŃSKA LEKCJA - spektakl Teatru Akademia Ruchu.

Po spektaklu spotkanie z twórcami.
Bilety: 15, 20 zł.

<<< wstecz

Biuletyn Informacji Publicznej BIP | Mapa strony | Redakcja | ©2008 Ośrodek Teatralny Kana
OŚRODEK TEATRALNY KANA - pl. św. św. Piotra i Pawła 4/5, 70-521 Szczecin | Telefon: +48 91 433 03 88 | Telefon/Fax: +48 91 434 15 61 | E-mail: info@kana.art.pl