PL | ENG | DE
Zygmunt Duczyński
galeria zdjęć
VII Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy - SPOIWA KULTURY

12 - 15 LIPCA 2006

WYDARZENIA FESTIWALU

Inauguracja Festiwalu

Zapraszamy wszystkich przyjaciół Festiwalu na plenerową inaugurację, połączoną z wernisażami wystaw. Tradycyjnie na trawniku przy Teatrze Kana swoją przestrzenną instalację plastyczną zaprezentują studenci i absolwenci Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej. W Piwnicy Kany będzie można zobaczyć fotografie Karoliny Machowicz, a w Izbie Kany - w związku z realizacją projektu "Krańce Pogranicza. W poszukiwaniu tożsamości miejsca" - wystawę przygotowaną przez szczeciński oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.

środa, 12 lipca godz. 21.00

"Którędy?!"

Prezentacja ramach projektu "Ćpanie sztuki" - programu art.-terapii realizowanego przez Teatr Kana oraz Ośrodek Terapii Uzależnień Stowarzyszenia MONAR w Babigoszczy.

Spektakl "Którędy?!" powstał według pomysłów i scenariusza samych aktorów podczas cyklu kilkutygodniowych warsztatów teatralnych. Jest swoistą projekcją odbywającej się w wyobraźni wędrówki po kilku fantastycznych światach. Ta intensywna podróż, w którą jej bohaterowie wyruszają początkowo w poszukiwaniu wrażeń, przynosi jednak w efekcie coraz bardziej nasilającą się chęć odnalezienia powrotnej drogi do samego siebie.

środa, 12 lipca godz. 22.00

Pogodno

Pogodno to fenomen polskiej muzyki rozrywkowej. Ich muzyka to mieszanka rocka, punk-rocka avant-popu i muzyki transowej. Teksty zaś mogłyby zadowolić najbardziej wybrednych miłośników montypythonowskiego humoru. Podczas Festiwalu zaśpiewają niepublikowane dotąd utwory, przygotowane specjalnie do przedstawienia "OPHerapholia", prezentowanego podczas tegorocznego Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

środa, 12 lipca godz. 23.15

Kapela Klezmerska Teatru Sejneńskiego

Kapela, działająca przy ośrodku "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach, to grupa poszukująca wielokierunkowych inspiracji w tradycji muzyki żydowskiej. Czerpiąc z archiwalnych nagrań mistrzów muzyki klezmerskiej takich jak: Dave Tarras, czy Naftul Brandweine oraz odbywając liczne podróże w poszukiwaniu śladów żywego przekazu tej tradycji, Kapela opracowuje charakterystyczne dla tego rodzaju muzyki tańce i melodie. Co roku biorą także udział w organizowanych przez siebie warsztatach w ramach projektu "Między Nowym Jorkiem a Sejnami", muzykując wspólnie z wybitnymi artystami tego nurtu, m.in. Davidem Krakauerem czy Paulem Brody'm. Ich występ w Szczecinie - w pobliżu dawnej żydowskiej szkoły - jest częścią projektu "Krańce pogranicza. W poszukiwaniu tożsamości miejsca" realizowanego we współpracy ze szczecińskim oddziałem Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.

czwartek, 13 lipca godz. 20.30

Teatr Woskriesinnia

Teatr "Woskriesinnia" pod dyrekcją Jarosława Fedoryszyna - absolwenta reżyserii Instytutu Teatralnego w Charkowie i moskiewskiego GITES to zespół, który w ciągu kilkunastu lat swojego istnienia wypracowywał własną, charakterystyczną formułę sceniczną, łączącą tradycyjne psychologiczne aktorstwo z nowatorską formą plastyczną. Każda premiera dla Jarosława Fedoryszyna jest poszukiwaniem od nowa najwłaściwszych środków wyrazu i formuły teatru bliskiego sercu, wyrażającego niepokój czasów w jakich przyszło mu żyć i tworzyć. Spektakl pt "Hiob" dotyka relacji między Bogiem a człowiekiem - linearnej zależności pomiędzy tym "kiedy Bóg daje" i "kiedy Bóg zabiera". Opowiada odwieczną przypowieść o Szatanie, który przekonuje Boga, że Hiob jest wobec niego posłuszny tylko dlatego, że obdarzając go wszelkimi dobrami, nie chce w zamian niczego. Przedstawienie dotyka prapoczątku - świata i człowieka. Stawia pytania czym jest wolność, posłuszeństwo, zwątpienie, wiara.

czwartek, 13 lipca godz. 22.30

Teatr Novogo Fronta

Przedstawienia Teatru Novogo Fronta budowane są z obrazów i wyobrażeń sytuujących się pomiędzy abstrakcją i mistycyzmem, cyrkową klownadą i pełnym empatii pochyleniem się nad egzystencją człowieka.

W Szczecinie mieliśmy okazję oglądać tę rosyjsko-czeską grupę już trzykrotnie. Dwa razy występowali podczas festiwalu "Rosja Magiczna" gdzie prezentowali spektakle "Ołowiana mgła" i "Pierwsze symptomy utraty imienia", a raz podczas Festiwalu Artystów Ulicy gdzie zagrali plenerowy spektakl "Fabryka Ludzi". Są także laureatem Nagrody First Fringe na Światowym Festiwalu Sztuki w 2003 roku.

Tym razem - na sali Kany - zobaczymy najnowszą premierę tego teatru: kameralny monodram Iriny Andriejewej p.t. "Dybbuk".

"Północ. W tej godzinie trzeba umieć zstąpić do głębi swego istnienia, a jeśli zstąpi się wystarczająco szybko i wystarczająco głęboko, będzie widać Świątynię Jerozolimską w ruinie i słychać wołanie do Pana i modlitwy za umarłych".

piątek, 14 lipca godz. 18.00

Teatr Strefa Ciszy

Poznański Teatr Strefa Ciszy gościł już na Festiwalu Artystów Ulicy wielokrotnie. To bez wątpienia jeden z ciekawszych polskich teatrów alternatywnych - ich przedstawienia budowane są na intensywnym dialogu z publicznością i przestrzenią. Cechami charakterystycznymi spektakli tej grupy są zarówno duża dawka absurdu i prześmiewczość, jak i umiejętność nakłonienia widzów do głębszej refleksji nad istotą międzyludzkich relacji.

W tym roku Strefa Ciszy zaprezentuje w Szczecinie swoje najnowsze przedstawienie "Nauka latania", które swoją premierę będzie miało zaledwie dwa tygodnie wcześniej w rodzinnym Poznaniu. Spektakl dotyka sfery ludzkiej wolności. Pragnienie wolności symbolizuje tu właśnie chęć latania ten "odwieczny mit, niespełnione pragnienie minionych pokoleń". Strefa Ciszy chce zadać pytanie, czy - przygniecionych ciężkim bagażem naszej codzienności - stać nas choćby na nadzieję, na marzenie...

piątek, 14 lipca godz. 22.30

Teatr Ósmego Dnia

Teatr Ósmego Dnia to od ponad trzydziestu lat jeden z najważniejszych polskich teatrów alternatywnych, ciągle zaliczanych do światowej czołówki. Znani z bezkompromisowej postawy i konsekwentnego mierzenia się z rzeczywistością, z pochylania się nad ludzką krzywdą i nad pojedynczym losem wpisanym w historię, w politykę, w wojnę.

Ich plenerowe widowisko zatytułowane "Arka" przypomina nam, że wciąż żyjemy w epoce tułaczy, uciekinierów i koczowników, którzy przemierzają świat w poszukiwaniu prawdziwego, lub choćby wyobrażonego jedynie domu. Symbolem tego poszukiwania jest statek - tytułowa Arka - ogromna łódź o żelaznych żaglach, na której ludzie oderwani od swoich korzeni wędrują w poszukiwaniu swojej Ziemi Obiecanej.

piątek, 14 lipca godz. 23.30

Niemieccy Artyści Ulicy

Blok programowy oparty na występach buskerów stał się już tradycją szczecińskiego festiwalu. Tym razem wystąpią oni w sobotnie popołudnie na Deptaku Bogusława w okolicach Teatru Małego.

Zobaczymy żonglerów (Hinach - żonglujący w tańcu szklanymi kulami, Andy Snatch - wykorzystujący m.in. diablo, pochodnie, monocykl), akrobatów (Wall Street Theater - parodia brytyjskich urzędników w akrobacjach na cztery krzesła) i oryginalnych muzyków (Ricoloop - mistrz zapętlania dźwięków z kilkunastu instrumentów, Mango Gadzi - świetnie łączący flamenco z fascynacją orientem i kulturą cyganów, Haferflocken Swingers - uzbrojeni m. in. w trzy saksofony, klarnety, bębny, banjo, gitarę, Kazoo - rozgrzewają muzyką Hot-Jazz). Podobnie jak występ Zirkus Amalgam (zapraszają do podróży na granice rozrywki, zamierzając popełniać gafy, które jeszcze nikomu się nie przydarzyły), również koncert "Swingujących Płatków Owsianych" będzie połączeniem elementów ulicznego teatru, komedii i live-koncertu.

sobota, 15 lipca godz. 15.30

Teatr Continuo

Teatr Continuo to międzynarodowa grupa teatralna działająca od roku 1990 pod kierunkiem Pavla Štourača. Początkowo działali w Pradze przy tamtejszej Akademii Teatralnej, jednak w 1992 roku przenieśli się na południe Czech a od 1995 roku pracują w wiosce Malovice na farmie "Śliwkowy Dwór".

Teatr Continuo lubi grać swoje przedstawienia w przestrzeniach pozateatralnych, nietypowych: na ulicach, podwórkach, w starych fabrykach czy w budynkach historycznych. Uprawiają jasny, radosny teatr, dobrze sprawdzający się na ulicy. Posługują się często elementami sztuki cyrkowej. W Szczecinie zaprezentują przedstawienie Vakokodesk, które miało swoją premierę w ubiegłym roku podczas EXPO 2005 w Aichi w Japonii.

Vakokodesk to pełna energii, przedstawiająca plastyczne wyobrażenie ptasiego świata parada utrzymana w konwencji komedii dell'arte.

sobota, 15 lipca godz. 19.00

Teatr Stella Polaris

Teatr Stella Polaris to działający od ponad 20 lat norweski teatr niezależny. Inspirację do robienia teatru czerpią z historii i z dawnych legend. Każde spotkanie z tą grupą to pewnego rodzaju wyprawa w przeszłość, pełną barwnych opowieści i dawnych legend. Ich widowiska zawsze imponują niezwykłą energią i świetnym przygotowaniem muzycznym. W tym roku norwescy artyści zabiorą nas w jeszcze dawniejszą przeszłość i w jeszcze odleglejsze krainy, prezentując swoją wersję słynnego starożytnego hinduskiego eposu "Ramajana". Jest to opowieść o legendarnym władcy jednego z dawnych indyjskich królestw - Ajodhji, wygnanego przez intrygi ze swojego królestwa wraz z bratem Lakszmaną i o porwaniu jego ukochanej żony Sity przez króla demonów Rawanę. Rama i Lakszmana wyruszają na niebezpieczną wyprawę aż do lankijskiego królestwa Rawany na Cejlonie wspomagani przez Hanumana - pierwszego ministra króla małp i odzyskują Sitę, zabijając przedtem podstępnego króla rakszasów, po czym w triumfie wracają do Ajodhji.

Podobnie jak w znanych w kulturze zachodniej Iliadzie i Odysei, tak w Ramajanie i Mahabharacie świat dawnych bogów przeplata się tu z ludzkim i bogowie często swymi interwencjami wpływają na losy śmiertelników.

sobota, 15 lipca godz. 20.00

Cie Couleurs Mécaniques

Teatr powstał w 1992 roku i od tego czasu tworzy innowacyjne przedstawienia i rozwija nowe formy artystyczne, podbijając widownie całego świata. U źródeł zespołu tkwi historia pewnego inżyniera-marzyciela, który już w 1954 roku postanowił wyzwolić człowieka od prawa ciążenia. Po kilkudziesięciu latach idea ta stała się rzeczywistością. Jean-Marie Gibon stworzył zespół, który postawił sobie za zadanie odnalezienie nowych form akrobacji w powietrzu. Początkowo artyści pokonywali odległości dzięki nartom i rakietom śnieżnym, potem dzięki szczudłom sprężynowym, aż wreszcie dzięki wypełnionym sprężonym powietrzem szczudłom pneumatycznym.

Jean-Marie Gibon, który jest nie tylko założycielem, ale również dyrektorem zespołu zdobywał doświadczenie w wielu znakomitych francuskich cyrkach (Ephemere, Archaos, Malabar, Naphtaline), studiował u Philippe Hottier i Jérôme Thomasa, a następnie uczył sztuk cyrkowych w Ales.

Ich spektakle są jak gdyby zawieszone w powietrzu. Sześciu młodych artystów unosi się na szczudłach niczym ptaki, wykonując zapierające dech akrobacje na trampolinach.

sobota, 15 lipca godz. 22.45

SAPUCAIU NO SAMBA

SAPUCAIU NO SAMBA to niemiecko-brazylijska szkoła samby, która powstała w 1998 roku, a kieruje nią Dietrich Kollöffel. Trzykrotnie zdobyła pierwsze miejsce podczas Berlińskiego Karnawału Kultur. W skład tej formacji wchodzi 100 muzyków oraz 120 tancerzy. W Szczecinie usłyszymy dziesiątkę najlepszej z tej grupy muzyków, porywających publiczność do wspólnej zabawy na paradach ulicznych, tak w wielkich salach koncertowych, jak w małych klubach. Na prezentowany przez grupę program składają się najpiękniejsze piosenki brazylijskie, w których przewijają się różne style typowe dla muzyki brazylijskiej: Ijexá, Samba de Roda, Cóco, Batucada. Wszystkie te elementy składają się na barwne muzyczno-taneczne show.

Towarzyszyć im będzie znana dobrze festiwalowej publiczności bębniarska grupa SAMBAL - zespół o ogromnej żywiołowej energii, która porywa do tańca i pozwala poczuć mocny, zbiorowy rytm.

sobota, 15 lipca godz. 22.45

FESTIWALOWE PROJEKTY:

SPOIWA KULTURY

W tym roku budując program staraliśmy się myśleć "wielokuturowo". Dzięki stworzonej już i ciągle rozbudowywanej sieci partnerstw z ośrodkami sztuki na całym świecie mogliśmy zaprosić artystów reprezentujących tradycję i sztukę różnych części Europy. Bardzo nam zależy, aby ten festiwal stał się miejscem spotkania, zaczynem dialogu, artystycznym spoiwem kultur.

Tradycyjnie kontynuujemy sprawdzoną już i ciągle pogłębianą współpracę z Niemcami. Naszymi głównymi partnerami są Schloss Broellin oraz Berlin Lacht! Festival - dzięki nim będziemy mogli zobaczyć specjalny blok programowy przygotowany przez niemieckich artystów ulicznych (na deptaku Bogusława), słynny zespół "Sapucaiu no Samba" - trzykrotnego zwycięzcę berlińskiego Festiwalu Kultur, będziemy mogli także wziąć udział w otwartych warsztatach artystycznych. Ponadto w ramach tej współpracy - wspieranej przez program INTERREG III - zrealizowany zostanie unikalny w swojej formule polsko-niemiecki warsztat zakończony pokazem metod i technik pracy "Antygona- work in progress"

Poprzez realizowany całorocznie projekt "Spoiwa kultury - ogniwo Wyszehradzkie" rozpoczęliśmy cykl prezentacji sztuki krajów Grupy Wyszehradzkiej (we współpracy z kilkoma ośrodkami sztuki z tych krajów). W lipcu na festiwalu wystąpią Teatr Continuo i Teatr Novogo Fronta z Czech, w listopadzie zaś, w ramach Spotkań Młodego Teatru OKNO czeska grupa Farma v Jeskini. Jednocześnie podczas obu tych festiwali odbywać się będą spotkania partnerskie, mające na celu pogłębienie i poszerzenie współpracy, co - mamy nadzieję, zaowocuje w przyszłości podobnymi prezentacjami artystów z Węgier i Słowacji. Projekt jest dofinansowany przez Fundusz Wyszehradzki.

Sztukę i kulturę Ukrainy reprezentować będzie Lwowski Teatr Wokriesinnia ze spektaklem "Hiob". Wzorem roku ubiegłego proponujemy również spotkanie z artystami skandynawskimi (Stella Polaris "Ramajana"). I wreszcie sztuka z zachodniej Europy: zespół Cie Coulers Mecaniques z Francji ze spektaklem "Re-Bond 007".

Mamy nadzieję, że właśnie tutaj, w Szczecinie - mieście naznaczonym wielokulturową i wielonarodową historią - zbiegną się te ścieżki z różnych kierunków i obszarów Europy. Że festiwal i nasze miasto staną się, dla nich i dla nas, przestrzenią wspólną.

Teatr Novogo Fronta - piątek 14 lipca godz. 18.00
Teatr Continuo - sobota, 15 lipca godz. 19.00
Spotkanie partnerskie - niedziela, 16 lipca

ĆPANIE SZTUKI

Teatr Kana współpracuje ze Stowarzyszeniem MONAR i ośrodkiem terapii uzależnień w Babigoszczy od wielu lat, realizując cykliczne warsztaty, spotkania i wymiany młodzieżowe. Tradycją stał się już także artystyczny udział pacjentów ośrodka w Festiwalu Artystów Ulicy - począwszy od słynnych "Bitew miejskich" w 2002 r. i "Punktu odniesienia" w 2003 r. (obie akcje realizowane wspólnie z Teatrem Strefa Ciszy), poprzez kolejne plenerowe pokazy i koncerty przygotowywane pod kierunkiem aktorów Teatru Kana po prezentowany obecnie spektakl "Którędy?", który inauguruje tegoroczny festiwal. Ponadto pacjenci MONAR-u uczestniczą w pracach organizacyjnych i technicznych - wspólnie z nami tworzą to zdarzenie.

20 czerwca - 12 lipca - warsztaty (Babigoszcz/Szczecin)
12 lipca godz. 22.00 - "Którędy?" - spektakl plenerowy

KRAŃCE POGRANICZA. W POSZUKIWANIU TOŻSAMOŚCI MIEJSCA

W tym roku kontynuujemy także naszą ideę odkrywania miejsc zapomnianych, związanych z historią i przeszłością Szczecina, ze "śladami pamięci" zapisanymi w przestrzeni, w architekturze, w pamięci miasta. Po zeszłorocznym koncercie pieśni operowych na żużlowym parkingu (w miejscu dawnego Domu Koncertowego) - tym razem zaprosiliśmy do wspólnej wędrówki po Szczecinie Kapelę Klezmerską Teatru Sejneńskiego, działającą w jednym z najważniejszych polskich ośrodków poszukiwań kulturowych "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów". Ich koncert odbędzie się za budynkiem dawnej szkoły żydowskiej. Koncert ten jest częścią projektu "Krańce pogranicza. W poszukiwaniu tożsamości miejsca." realizowanego we współpracy ze szczecińskim oddziałem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce i będącego naszą próbą spotkania, rozmowy, rozpoznania przeszłości i teraźniejszości naszego miasta.W czasie festiwalu projektowi towarzyszy wystawa w Izbie Kany.

Otwarcie wystawy - środa, 12 lipca godz. 21.15
Kapela Klezmerska Teatru Sejneńskiego - czwartek, 13 lipca godz. 20.30

ANTYGONA - work in progress

Projekt ten jest jedynym w swoim rodzaju spotkaniem teatrów i artystów, którzy na co dzień pracują w zupełnie różnych od siebie przestrzeniach i obszarach. Do wspólnej pracy warsztatowej i twórczej zaproszeni zostali aktorzy Stowarzyszenia Teatralnego Chorea, Teatru Kana, Teatru Brama, oraz Schloss Broellin. W ciągu trzytygodniowych polsko-niemieckich warsztatów pracować będą nad współczesną interpretacją opery i jej odniesień do dramatu attyckiego, rozumianego jako jedność muzyki, ruchu i tekstu i będącego źródłem europejskiej sztuki i kultury. Realizowany w ramach Festiwalu plenerowy pokaz metod i technik - tworzenia ruchu i muzyki wyprowadzonych z zasad rytmicznych i tonicznych tekstów greckich, będzie zarazem zwieńczeniem pierwszego etapu projektu, którego kontynuacja przewidziana jest na początek przyszłego roku. W założeniu efektem całego przedsięwzięcia będzie premiera na scenie szczecińskiej Opery na Zamku.

Opiekę artystyczną nad przedsięwzięciem sprawują doświadczeni twórcy: Dorota Porowska i Tomasz Rodowicz (byli aktorzy Teatru Gardzienice) oraz, od strony muzycznej, Tomasz Krzyżanowski i Maciej Rychły.

20 czerwca - 13 lipca - warsztaty (Strzelewo/Szczecin)
14 lipca godz. 19.30 - "Antygona - work in progress" - pokaz plenerowy

OBRÓBKA SKRAWANIEM - PLENEROWE WARSZTATY ARTYSTYCZNE

W tym roku postaramy się - w stopniu większym niż dotychczas, zaangażować publiczność w różne formy artystycznych aktywności. W piątek i w sobotę - w różnych miejscach wokół Teatru Kana, odbywać się będą otwarte zajęcia warsztatowe, prowadzone przez zaproszonych artystów. Będzie można popróbować swoich sił w rysunku i fotografii (zdjęcia wywoływane będą na miejscu, w specjalnym namiocie-ciemni), poznać podstawy tańca współczesnego, nauczyć się ukraińskich i bałkańskich zaśpiewów, wziąć udział w intensywnym "gardzienickim" treningu aktorskim, poczuć zbiorowy rytm i energię bębnów. Część uczestników stanowić będą wolontariusze, którzy przyjadą do Szczecina z Niemiec, specjalnie na festiwal.

piątek, 14 lipca - godz. 15.00 - 18.00
sobota, 15 lipca - godz. 13.00 - 16.00

Biuletyn Informacji Publicznej BIP | Mapa strony | Redakcja | ©2008 Ośrodek Teatralny Kana
OŚRODEK TEATRALNY KANA - pl. św. św. Piotra i Pawła 4/5, 70-521 Szczecin | Telefon: +48 91 433 03 88 | Telefon/Fax: +48 91 434 15 61 | E-mail: info@kana.art.pl