PL | ENG | DE
Zygmunt Duczyński
galeria zdjęć
VI Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy

6 - 9 LIPCA 2005

Po raz kolejny zapraszamy na czas święta, zabawy, karnawału, spotkania. W tym roku proponujemy odmienną nieco formułę: zaczynamy już w środowy wieczór inaugurując Festiwal plenerowym koncertem muzyki klasycznej w miejscu dawnego szczecińskiego Domu Koncertowego, po którym zostały jedynie szczątki schodów... To dalszy ciąg naszej idei "wywoływania Duchów tego Miasta".

W czwartek widowisko, którego nie można przegapić: "Time Out" niemieckiego Teatru Antagon. Akrobacje na szczudłach, płonące konstrukcje, gigantyczne bębny, rytm, ruch, taniec, wykonywana na żywo nowoczesna muzyka, odwieczny rytuał zmagań człowieka z Czasem. Swoistym supportem do tego wydarzenia będzie koncert szczecińskiej formacji "Relanium", a po spektaklu, dla wytrwałych - Nocne Kino filmowo-muzyczne na trawie, przed budynkiem Kany.

W piątek dzień zasłuchania w ciszę, w muzykę, w ruch, w obraz.. Na początek, na scenie Teatru Współczesnego Teatr Double Edge ze Stanów Zjednoczonych ze spektaklem "the UnPOSSESSED" - poetycką, opartą na połączeniu magii, cyrku, ruchu i słowa adaptacją Don Kichota (przedstawienie zostanie powtórzone także w sobotę). Natomiast na scenie Kany oraz na trawniku przy Kanie - reprezentacja artystów z Finlandii: spektakl "The Incomplete Man" w wykonaniu Yrjänä Saros i Tuomo Dahlbom oraz instalacja-performance "Finnish Christmas Sauna" przygotowana przez Seppo Renvall. Później, na dużym Dziedzińcu odkryjemy teatralny wymiar ruchu, tańca, gestu poprzez spektakl przygotowany przez artystów projektu "Kinesfera 2". W nastrój wieczoru wprowadzi nas czwórka Meta-Fizyków czyli klezmerska "Miniorkiestra" z Torunia. A po koncercie: "Fiesta" - wędrowne widowisko włoskiego Teatro Due Mondi - przy dźwiękach granej na żywo muzyki artyści w przedziwnych maskach i kostiumach poprowadzą nas przez burleskową opowieść inspirowaną światem Gabriela Garcii Marqueza i przemienią uliczki Podzamcza w odrealnioną scenerię karnawału przełamanego południowoamerykańską magią. Na koniec zaś Paul Brody i Sadawi - zespół prowadzony przez znakomitego amerykańskiego trębacza, który w sposób unikalny łączy kreatywność i wyobraźnie muzyczną ze źródłową tradycją klezmerską.

W sobotę - już od rana artyści norweskiego Teatru Stella Polaris pracować będą z bardzo młodymi szczecińskimi aktorami (wiek: do lat 13) podczas warsztatów, które zwieńczy wspólnie przygotowane przedstawienie z udziałem wszystkich uczestników. Popołudnie wypełnią występy buskerów: żonglerów, clownów, muzyków - artystów ulicy, którzy bawią publiczność w każdym wieku. Natomiast dla widzów "alternatywnych" m.in. koncert hip-hopowy i performance przygotowany przez młodzież z MONAR-u (kontynuacja projektu "Ćpanie sztuki"), eksperymentalne poszukiwania dźwiękowe artystów związanych ze szwedzkim ośrodkiem Fylkingen i instalacje plastyczne studentów WSSU. W sali Teatru Współczesnego zaś ponownie "the UnPOSSESSED" w wykonaniu aktorów zza oceanu.

Wieczorną część finałowego dnia rozpocznie parada szczudlarzy i - tradycyjnie już - bębniarskie szaleństwo w wykonaniu grupy SAMBAL, a po nich: spektakle i koncerty, które mają szansę przerodzić się w taneczną zabawę do rana. Teatralne wydarzenia wieczoru to: Teatr Derevo z przedstawieniem "Arkan" - słynna rosyjsko-niemiecka grupa mająca obecnie siedzibę w Dreźnie, w sposób unikalny łącząca m.in. elementy clownady, improwizacji, japońskiego tańca butoh oraz odkrytych w wyniku wieloletnich badań teatralnych własnych metod pracy z ciałem i ruchem scenicznym; Klinika Lalek - zespół znany z mistrzowskiej animacji ogromnymi kukłami i maskami oraz żywiołowej muzyczności; Teatr Stella Polaris ze "Statkiem Szaleńców" - malarskim widowiskiem inspirowanym twórczością Hieronima Boscha w wykonaniu 25-osobowej grupy artystów z Norwegii o nieposkromionej energii rozmiłowanych w kolorze, tańcu, muzyce... W nocną improwizowaną zabawę muzyczno-taneczną poprowadzi - i widzów i gości - Jacek Hałas - jeden z najbardziej wszechstronnych twórców poszukujących tradycyjnych źródeł dźwięku, rytmu, melodii, ruchu - wspólnego muzykowania.

Uwaga: 30 czerwca - Prolog Festiwalu: Joshua Nelson - gwiazda gospel z USA

"...wyrastając przy synagodze dla czarnych wyznawców judaizmu, Joshua połączył hebrajską duchowość z soulowym brzmieniem i pokazał ją światu łącząc liturgiczny styl żydowski z afroamerykańskim..."

Festiwalowi towarzyszą:

- Warsztaty choreografów i tancerzy "Kinesfera 2" organizowane przez Operę na Zamku,
- Warsztaty międzynarodowe w ramach projektu "Ćpanie Sztuki",
- Instalacje plastyczne studentów Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej w Szczecinie,
- "City Acts without Borders" - projekt warsztatowo-badawczy organizacji Arden 2 z USA,
- Międzynarodowe spotkanie Organizacji Partnerskich i organizacji współpracujących ze Stowarzyszeniem Teatr Kana.

Biuletyn Informacji Publicznej BIP | Mapa strony | Redakcja | ©2008 Ośrodek Teatralny Kana
OŚRODEK TEATRALNY KANA - pl. św. św. Piotra i Pawła 4/5, 70-521 Szczecin | Telefon: +48 91 433 03 88 | Telefon/Fax: +48 91 434 15 61 | E-mail: info@kana.art.pl