PL | ENG | DE
Zygmunt Duczyński
4.06. >>> Teatr Kana
5.06. >>> Teatr Kana

Projekt OFFenes Berlin

Wstęp: 15 i 20 PLN (bilet całodniowy)

OFFenes BERLIN

Kolejna odsłona cieszącego się sporym zainteresowaniem projektu, stworzonego by móc bliżej przyjrzeć się młodej, alternatywnej teatralnej i tanecznej scenie stolicy Niemiec. Pierwsza okazja spotkania z najbardziej aktualnymi w Berlinie trendami artystycznymi już 4-5 czerwca. Dzięki współpracy Teatru Kana ze światowej renomy berlińskim ośrodkiem artystycznym Hebbel am Ufer, nie wyjeżdżając ze Szczecina będzie można zapoznać się ze zwycięzcami festiwalu "100 stopni Berlin" - szczegóły wydarzenia poniżej. Kolejne prezentacje we wrześniu, październiku i listopadzie. Zapraszamy!

Hebbel am Ufer (HAU) to znacząca, teatralna przestrzeń artystycznej dzielnicy Berlina Kreuzbergu, złożona z trzech, ulokowanych w bliskim sąsiedztwie teatrów. W ich programie znajduje się kilkaset wydarzeń rocznie: prezentacje uznanych i poszukujących produkcji teatralnych z Niemiec i całego świata, sympozja naukowe, festiwale (m.in. "Polski Express" czy festiwal tańca "Context"), koncerty, wystawy i innowacyjne projekty (X-Wohnungen). Produkcje prezentowane w HAU rzadko utrzymują się w gatunkowych granicach teatru czy tańca, są poszukiwaniem nowych formatów i dyskursów.

Festiwal "100 stopni Berlin" organizowany jest od 2003 r. na wszystkich scenach Hebbel am Ufer i Sophiensaele. Teatralny maraton, nazywany również "najgorętszym festiwalem w mieście", prezentuje ponad 120 spektakli i performance'ów, co godzinę, przez 4 dni. Artyści, wybrani przez 5 zespołów jurorskich, stanowią młodą współczesną awangardę, bez skrępowania i nadmiernej powagi eksplorującą kreatywne obrzeża sztuk performatywnych.

Projekt został dofinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Program OFFenes BERLIN (4, 5. czerwca 2011)
4. czerwca

godz. 19:00
"Tremor" - spektakl taneczny

godz. 20:00
Spotkanie z artystami i twórcami festiwalu 100° Berlin

godz. 21:00
"Dance & short fiction" - spektakl taneczny

5. czerwca

godz. 19:00
"Tremor" - spektakl taneczny

godz. 20:00
Spotkanie z artystami i twórcami festiwalu 100° Berlin

godz. 21:00
"Dance & short fiction" - spektakl taneczny

Opis wydarzeń:

TREMOR - Sebastian Matthias

występują: Lisanne Goodhue, Sebastian Matthias, Isaac Spencer

Drżenie, kołysanie, drganie, opadanie... Co odróżnia te formy ruchu? Co stanowi o ich oddziaływaniu na naszą percepcję? Przyjmując rozróżniające pojęcie "cech charakterystycznych ruchu" można wyseparować te różne cielesne czynności i może powstać system, który pozwoli na ich choreograficzną manipulację.
(Sebastian Matthias)

Spektakl współtworzy akustyczna instalacja francuskiego artysty Jassema Hindi. Instalując cztery głośniki pod czterema werblami wprawia on naciąg każdego werbla w wibracje, aby móc w ten sposób komponować dotykowe, zmysłowe doświadczenie dźwięku.

Sebastian Matthias jest tancerzem i choreografem, przygotowuje także pracę magisterską z teorii tańca na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. W 2004 r. ukończył jedną z najbardziej prestiżowych szkół Juilliard School w Nowym Jorku. Jego autorskie projekty choreograficzne były wystawiane w Niemczech, Szwajcarii, Izraelu, Peru, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, tańczył także w projektach wielu wybitnych choreografów świata.

DANCE AND SHORT FICTION

występują: Jan Rohwedder, Christopher Felix-Hahn, Lina Stone

Stwierdzenie, że jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów, jest taką samą oczywistością, jak stwierdzenie, że żywe obrazy przeżywają obecnie swój renesans. Nawiązując do technik tableau vivants, spektakl "Taniec i krótkie opowiadania" zabiera nas w podróż przez wizualne zasoby naszej pamięci. Interesujące jest nie to, co nowe, ale to, co znane. Od reklamowych ikon i cytatów z filmów, po fotografię mody i rodzinne portrety - dzięki ich transformacji, te dobrze znane nam pozy stają się częścią zaskakującej fikcji.

Instytut Teatrologii Stosowanej na Uniwersytecie w Giessen, który reprezentują twórcy tego przedstawienia, został założony przez prof. Andrzeja Wirtha w 1982 roku. Szkoła prowadzi zarówno zajęcia teoretyczne jak i praktyczne, które mają być punktem wyjścia do tworzenia przez studentów własnych prac z zakresu performance art, tańca, teatru dramatycznego czy sztuk wizualnych. Instytut jest stałym miejscem fermentu młodej niemieckiej sztuki i prężnym ośrodkiem badawczym.

<<< inne wydarzenia czerwca

Biuletyn Informacji Publicznej BIP | Mapa strony | Logowanie | ©2008 Ośrodek Teatralny Kana
OŚRODEK TEATRALNY KANA - pl. św. św. Piotra i Pawła 4/5, 70-521 Szczecin | Telefon: +48 91 433 03 88 | Telefon/Fax: +48 91 434 15 61 | E-mail: info@kana.art.pl