Pieśni Wielkiej Nocy - spotkanie z grupą Jerycho
31.03-02.04.2016
Program warsztatów
Na przełomie marca i kwietnia odbyło się spotkanie poświęcone stosunkowo rzadko wykonywanym pieśniom wielkanocnym. Program warsztatów obejmował polskie tradycyjne pieśni wielkanocne od średniowiecza do współczesności oraz łacińskie utwory z czeskich XV-wiecznych rękopisów z repertuaru grupy Jerycho.
Ze względu na doświadczenie i sposób pracy zespołu Jerycho spotkanie było ciekawym eksperymentem ukazującym próby rekonstrukcji muzyki średniowiecznej przy pomocy narzędzi stylistycznych pochodzących z żywej tradycji śpiewu polskiego ludu.
Poza samą nauką pieśni (głównie w wersjach polifonicznych) warsztaty obejmowały elementy emisji głosu, oraz techniki wokalnej takie jak oddech, artykulacja i frazowanie. Część repertuaru wykonywana była z towarzyszeniem tradycyjnego instrumentarium: fisharmonii, portatywu, oraz liry korbowej.
Całość została zakończona koncertem/pokazem powarsztatowym w Teatrze Kana w trakcie którego wykonany został następujący program:
CHRISTUS SURREXIT
pieśni wielkanocne –
średniowiecze – tradycja - współczesność
- Adoracja Grobu i orędzie paschalne; Cantionale Ecclesiasticum 1824
- Wstał Pan Chrysus z martwych ninie; Mioduszewski, 1846
- Cantio Paschalis; Czechy ok. 1470
- Sekwencja wielkanocna trad; lata 70-te XX wieku
- Ofiarujmy chwałę w wierze; Mioduszewski, 1838
- Salve thronu Trinitatis; ms. Kras 52, ok. 1450
- motet Christus surrexit/ Chorus novae/ Christus surrexit Czechy; XIV wiek
- motet Ortoru virentium/ Virga Jesse/ Victimae paschali Italia; XIV wiek
- motet Christus jam surrexit/ Terra tremuit/ Angelus Domini/ Surrexit Christus Czechy; XIV w.
- Dziś Chrystus Król wiecznej chwały; Mioduszewski 1838
Mały fragment koncertu jest dostepny pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=H7xOlSWECjY
Zaspół Jerycho
JERYCHO to zespół wokalny posługujący się tradycyjnym idiomem śpiewu liturgicznego. Grupa wykonuje historyczne śpiewy polskie i łacińskie stosując improwizowaną polifonię zaadaptowaną przez lidera Bartosza Izbickiego. Kreując nową przestrzeń muzyczną wokół tropów i sekwencji Jerycho urzeczywistnia wizję żywej tradycji owocnie praktykowanej do XIX wieku.
Skład zespołu:
- Bartosz Izbicki (prowadzenie)
- Paweł Szczyciński
- Rafał Grozdew
Bartosz Izbicki - założyciel zespołu Jerycho, doktor historii, muzykolog, organista w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Brochowie. Od 2008 r. współpracuje z Zakładem Muzykologii Instytutu Sztuki PAN - m. in. przygotowuje komputerowe indeksy polskich antyfonarzy średniowiecznych. Zajmuje się również badaniem tradycji chorału gregoriańskiego w Polsce w XIX wieku. Od 2009 roku współpracuje z Kapelą Brodów, z którą w roku 2010 nagrał płytę „Pieśni do Świętych Pańskich” oraz zagrał wiele koncertów. Ideałem muzyki liturgicznej jest dla niego muzyka dawna, przechowana w ludowej tradycji. - Nie staram się wprowadzać na siłę nic nowego. Próbuję odkurzyć dawne perełki. Staram się nadawać im kształt, który pasowałby w tym miejscu, do tych ludzi i do tych czasów - wyjaśniał.
Więcej informacji: http://jerycho2013.tumblr.com/about
Projekt Wokół Tradycji 2016 został dofinansowany ze środków MKiDN , program Dziedzictwo kulturowe - Kultura ludowa i tradycyjna