W ramach cyklu "Wokół Tradycji 2013" w dniach 03-06.10.2013  Teatr KANA zorganizował w Ośrodku Poszukiwań Twórczych w Strzelewie k. Nowogardu cykl 4 dniowych stacjonarnych warsztatów gry na lirze korbowej oraz pieśni z tradycji wędrownych lirników zwanych dziadami.  Na repertuar pieśni  dziadowskich złożyły się stare tradycje muzyczne i epickie, praktykowane i rozpowszechniane przez wędrownych muzykantów i opowiadaczy.
Formuła projektu stanowiącego nieformalną szkołę tradycji, zakładała zarówno naukę techniki gry na instrumencie,  pieśni dziadowskich jak i zwyczajów funkcji i roli jakie pełniła ta grupa w środowisku wiejskim. Warsztaty poprowadzili doświadczeni muzycy, znawcy tradycji ludowej: Barbara Wilińska i Jacek Hałas.

Ku ludziom
Ważnym aspektem warsztatów były spotkania z lokalną społecznością:

  • spotkanie wspólnotowe zorganizowane w wiejskiej świetlicy przez mieszkańców  wsi Węgorza,
  • koncert - pokaz powarsztatowy w wiejskim kościele w Strzelewie, 
  • a w szczególności spotkania z panią Józefą Jurek, śpiewaczką ze wsi Węgorza, od której (podobnie jak rok wcześniej) staraliśmy się nauczyć   pieśni pogrzebowych (stanowiących ważną kategorię pieśni dziadowskich).

Szczególnie interesujący był proces przypominania sobie przez p. Józefę niewykonywanego od  12 lat repertuaru. Proces ten zachodził z niemałym trudem i wymagał wspólnego wysiłku, otwartości i zaufania zarówno ze strony śpiewaczki, jak i  muzyków oraz uczestników warsztatów, co dodatkowo wzmacniało relację. Poza tym kontynuacja procesu rozpoczętego w 2012 roku powodowała zasadniczą zmianę w kontakcie i świadomości uczestników zdarzenia, w którym zanikały podziały na prowadzących, nauczycieli i uczących się. Pani Józefa obiecała zebrać od rodziny kolejne pieśni, których moglibyśmy uczyć się w następnym roku.

Możliwość udziału w całej konstelacji tego rodzaju rzadkich, wyjątkowych zdarzeń nadawała zaplanowanym działaniom dodatkowy kontekst. Dotyczyło to zarówno uczestników, jak i prowadzących, którzy jak sami stwierdzili, dzięki  tym spotkaniom zdołali odnaleźć właściwy klucz do prowadzenia tego rodzaju warsztatów (które nie powinny sprowadzać się jedynie do nauki pieśni,  lecz opowiadania o pewnym etosie, o  kontekście wykonawczym oraz indywidualnym doświadczeniu).

Projekt  WOKÓŁ TRADYCJI 2013 dofinansowano z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Dziedzictwo kulturowe”.

Zobacz zdjęcia w tematycznej galerii